admin

03 listopada 2017

Brak komentarzy

Home Blog

Jak zadbać o siebie jesienią ?

Jak zadbać o siebie jesienią ?

 

Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej każda pora roku związana jest z konkretnymi atrybutami – kolorem, emocją, smakiem czy organem naszego ciała. Trwająca obecnie jesień to czas energii Metalu, z którą związane są dwie podstawowe emocje – smutek i żal. Stąd o tej porze roku częściej mamy skłonność do refleksyjnego myślenia, melancholii, wyciszenia, bądź klasycznej jesiennej chandry. Czy da się jednak zapanować nad depresyjnymi nastrojami, brakiem energii, wszechogarniającym zimnem i wystawioną na próbę odpornością? Faktycznie – koc i tabliczka czekolady wydają się być sensownym pomysłem, ale może warto poszukać bardziej skutecznego i długofalowego rozwiązania?


ODPOCZYWAJ!

Dom, praca, dzieci, mąż, żona, ciotka, wujek, można wymieniać bez końca. Nie da się ukryć – większość z nas żyje w ciągłym pędzie. Przez cały rok pracujemy bardzo intensywnie, jesteśmy nadaktywni, nie znajdujemy czasu na odpoczynek. Matka Natura konsekwentnie i cierpliwie zsyła nam co roku jesień i zaprasza do wspólnego wyciszenia, a my biegniemy dalej, gubiąc się w natłoku obowiązków i niewyleczonych przeziębień. Pamiętajmy, jesień symbolizuje czas zbiorów i tworzenia zapasów na nadchodzącą zimę, a także czas regeneracji po aktywnej wiośnie i lecie. Jesteśmy elementem Natury i tylko żyjąc z nią w zgodzie możemy cieszyć się pełną witalnością. Pozwólmy sobie poczuć się zmęczeni i zagwarantujmy sobie odpowiednią dawkę odpoczynku. Jeżeli w ciągu dnia ciężko jest nam znaleźć czas dla siebie, zadbajmy o odpowiedni proces wyciszania wieczorem, który tak naprawdę powinien być codziennym rytuałem. Godzina 21:00 nie jest odpowiednią porą na prasowanie, zmywanie czy scrollowanie Facebook’a. Ale za to jest to wspaniała pora na ciepłą kąpiel, leżenie w łóżku czy sięgnięcie po książkę, na którą w trakcie całodniowej bieganiny nie mamy czasu.


ODDYCHAJ!

Jesień to czas energii płuc, dlatego powinniśmy w tym czasie odpowiednio się o nie zatroszczyć. Prawidłowy oddech może nam w tym bardzo pomóc, więc warto sobie o nim przypomnieć i kontrolować, czy jest odpowiednio głęboki. Poza tym – spaceruj! Być może pogoda nie jest zbyt przekonująca, jednak przyroda w tym okresie ma nam wiele do zaoferowania. Wybierz się na spacer do lasu, obserwuj, kontempluj. Widok wyciszającej się, przygotowującej się do snu Natury działa naprawdę kojąco. Lepsze samopoczucie po choćby 30 minutach spaceru – gwarantowane!


UBIERAJ SIĘ CIEPŁO!

Jeżeli chcesz cieszyć się zdrowiem w okresie jesienno – zimowym, zadbaj o odpowiedni ubiór. Kiedy dni stają się coraz bardziej chłodne, zatroszcz się o swoje ciało i odpowiednio o nie zadbaj. Tutaj z kolei z pomocą przychodzą skarpetki, czapki, rękawiczki, podkoszulki. Bardzo istotne jest, aby poprzez nieodpowiednie ubranie nie wychładzać organizmu, który już i tak ciężko pracuje, aby utrzymać prawidłową ciepłotę ciała. Części garderoby, o których wspomniałam, to prawdziwy must have na jesień i zimę. Pamiętaj o podkoszulku, który zapewni ciepło nerkom. To właśnie one, według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, przechowują całe dobro – kwintesencję ciała, tzw. JING.


ODŻYWIAJ SIĘ ZDROWO!

Temat zdrowego odżywiania jest obecnie bardzo powszechny. Ciągle jednak niewielu ludzi ma świadomość tego, że nasz sposób żywienia powinien różnić się w poszczególnych porach roku. Zatem, co powinniśmy jeść w sezonie jesienno – zimowym, aby odpowiednio dogrzać organizm?

Według filozofii Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, istnieją dwa rodzaje produktów – wychładzające oraz rozgrzewające. Różnią się one termiką, czyli właściwościami energetycznymi, w konsekwencji czego wywierają odmienny wpływ na nasz organizm. Nie trudno zgadnąć, że w okresie, w którym jesteśmy poddani działaniu zimnej temperatury, powinniśmy spożywać jak najwięcej produktów o termice ciepłej i unikać produktów silnie wychładzających, zwłaszcza fizycznie zimnych. Jesienią należy wprowadzać do codziennej diety przede wszystkim potrawy gotowane, pieczone, duszone. Dzień warto rozpocząć szklanką ciepłej, przegotowanej wody z dodatkiem imbiru, kardamonu i niewielkiej ilości miodu. A następnie – zadbać o pożywne, rozgrzewające śniadanie – tutaj genialnie sprawdza się klasyczna owsianka lub jaglanka. Świetną opcją są również długo gotowane zupy, a z mięs – zapiekana z warzywami baranina lub wołowina. Jak wcześniej wspomniałam, jesień to czas zbiorów i tworzenia zapasów na zimę, stąd w naszej kuchni powinny znaleźć się przede wszystkim warzywa korzeniowe: marchew, seler, por, pietruszka, ziemniaki, bataty, buraki, a także kasze (uprażone przed gotowaniem), rośliny strączkowe (fasola, groch, soczewica, ciecierzyca) oraz niezastąpione kiszonki. Zalecane są również jabłka, gruszki oraz śliwki, najlepiej pieczone z dodatkiem aromatycznych przypraw (cynamon, kardamon, goździki). Można z nich przyrządzać również kompoty, które bardzo efektywnie nawilżają nasz organizm. Nie należy dosładzać ich dużą ilością cukru – dodanie odrobiny soli do owoców pozwoli wydobyć ich naturalnie słodki smak. U szczególnie wychłodzonych osób istotną rolę będą odgrywać przyprawy takie jak: pieprz, kurkuma, pieprz cayenne, papryczka chilli, gałka muszkatołowa, anyż, cynamon, kardamon, goździki.

Czego w takim razie powinniśmy unikać, chcąc zadbać o nasze zdrowie w trakcie trwającej jesieni? Otóż należy zrezygnować przede wszystkim z surowych warzyw i owoców, zimnych dań, słodyczy, a także dużych ilości kawy i herbaty. Produkty, które nie powinny pojawiać się w naszej kuchni w tym okresie to: sałaty, świeże ogórki, pomidory, cukinie, papryki, cytrusy, banany i inne owoce tropikalne, a także nabiał.


Tags :